ХТО У ДОМІ ХАЗЯЇН або місце пилу - в пилососі
При спробі отримати пораду у виборі пилососа в торгових центрах на вас обрушиться нескінченний потік інформації, в якій недосвідченому людині не розібратися. Доведеться ходити не день і не два по різних магазинах, намагаючись хоч якось звести воєдино суперечливі думки продавців.
А може купити такий же пилосос, як у тітки Маші? Ось уже два роки вона не перестає хвалити його. Але немає, за цей час техніка стала більш досконалою, з'явилися нові сучасні моделі. Давайте розбиратися разом. При виборі пилососа будемо відштовхуватися не тільки від зовнішніх параметрів (дизайн, розмір, вага, колір), а заглянемо і всередину пилососа, розглянемо його начинку. Головний показник якості роботи пилососа - це ефективність прибирання, тобто швидкість і якість. Що ж впливає на ефективність збирання? По-перше, ми хочемо, щоб пилосос зібрав все, що тільки можна зібрати.
Це означає, що важлива висока потужність всмоктування, т. Е. Сила і швидкість, з якою пилосос збирає сміття і пил. По-друге, важливо, щоб зібрана пил залишилася всередині пилососа, т. Е. Необхідна ефективна система фільтрації повітря, що виходить. Важливо також і те, яким чином здійснюється система збору пилу, т. Е. Важливий тип пилозбірника (мішок, контейнер, аквафильтр), від цього залежить і якість фільтрації повітря, і зручність використання.
Отже, ми визначили три технічних параметра. Крім того, необхідною умовою ефективного прибирання є точне відповідність застосовуваної насадки підлогового покриття. Від цього залежить ефективність використання всієї потужності пилососа. Тип насадки не є технічним параметром, однак необхідно мати точну інформацію про видах насадок при виборі пилососа.
ВІТЕР, вітре, ти могутній або що таке потужність всмоктування
Ні в якому разі не плутайте цю величину з тим чотиризначним числом, яке написано на корпусі пилососа. Останнє означає потужність споживання, тобто кількість енергії, споживаної пилососом з електромережі. Але насправді висока споживана потужність не гарантує високу ефективність прибирання сміття. Як величини, що відбиває ефективність роботи пилососа використовується потужність всмоктування.
У кращих моделей вона становить 350-450 Вт при споживаної потужності 1600-2000 Вт. Однак варто зазначити, що в міру заповнення пилозбірника потужність всмоктування у пилососів знижується. В даний час вважається, що потужності в 450 Вт цілком достатньо для домашнього прибирання. Якщо вона буде більше, то це може привести до пошкодження підлогового покриття.
На замітку! Будьте уважні при прочитанні каталогів і рекламних проспектів. Деякі виробники вказують два значення потужності всмоктування: середня (номінальна) і максимальне. Інші зазначають тільки максимальну потужність. Деякі призводять тільки величину споживаної потужності. Крім того, можуть зустрічатися пилососи, на корпусах яких вказують значення максимальної потужності, не уточнюючи, про що йде мова: про споживаної потужності або потужності всмоктування.
У різних виробників можуть використовуватися і різні методики вимірювання розрідження - на вході пилососа або на насадці. Постарайтеся НЕ Чиха що таке система фільтрації.
Яким би потужним ні пилосос, ви не зможете досягти ідеальної чистоти в кімнаті, якщо частина пилу він буде викидати разом з виходять повітрям. Більш того, ця потужний струмінь додатково піднімає в повітря - ближче до наших носах і легким - ще не прибрану пил. Перекладені у зважений стан дрібні частинки пилу опускаються зі швидкістю 0,2-0,5 м на добу, а основний пиловий фон так і зависає на висоті 0,5-0,9 м від підлоги - як раз там, де ми спимо і де грають діти.
Однак повітря, яким ми дихаємо, містить не тільки пил, але і суміш частинок бактерій, вовни тварин, продуктів життєдіяльності сапрофитов (мікроскопічних побутових кліщів, що живуть в постільній білизні, в килимових покриттях і складках одягу, що харчуються відмерлими органічними речовинами), а також різні гази, тютюновий дим, віруси і т.п. Кожен з перерахованих інгредієнтів може бути алергеном.
Розмір менше 1 мкм мають більше 99,9% часток, складаючи при цьому приблизно 30% ваги всього пилу. Саме тому при виборі пилососа слід звертати пильнішу увагу не на здатність до видалення крупного сміття, з цим все непогано справляються, а на те, наскільки ефективно видаляються найдрібніші частинки пилу.
На замітку! Відповідно до вимог гігієни максимально допустиме значення концентрації пилу в повітрі житлових приміщень - 10 мг / м3. Схематично етапи боротьби з пилом зображені на схемі. Первинна фільтрація повітря здійснюється в основний ємності для збору сміття. Залежно від типу ємності (мішок, контейнер, ємкість з водою) в ній можуть затримуватися від 60 до 99% пилу, ефективно затримуються великі частки (понад 0,3-1 мкм), але досить погано більш дрібні. Далі на шляху проходження повітря в більшості моделей є ще два фільтри: моторний (перед мотором) і випускний (на вихідному отворі пилососа).Моторний фільтр захищає двигун від пройшли крізь мішок частинок сміття і пилу, які можуть викликати руйнування деталей або коротке замикання в двигуні. Він може бути паперовим, тканинним, полімерним, з вугільної або бактерицидної просоченням, може бути зроблений з багатошарового дрібнопористою поролону, текстильної прокладки або електростатичного флизелина з тонких заряджених волокон, що притягують до себе дрібні частинки.
Моторний фільтр добре пропускає повітря і затримують до 97% пилу в прохідному повітрі. Випускний фільтр, що стоїть після двигуна, здійснюють доочистку повітря. Його місце у бюджетних моделях як правило займає мікрофільтр, а в найбільш дорогих - фільтр типу НЕРА (High Efficiency Particulate Absorption). В даний час найбільш поширені HEPA-фільтри двох стандартів НЕРА Н12 і НЕРА Н13.
Завдяки розгалуженій мережі дуже дрібних пір ці фільтри затримують частинки розміром до сотих часток мікрона. Фільтр НЕРА Н12 затримує 99,97% частинок розміром до 0,3 мкм і до 99,5% часток розміром 0,06 мкм, НЕРА Н13, як більш сучасна модель, забезпечує 99,95% очищення повітря від частинок розміром 0,06 мкм . HEPA-фільтри бувають як змінними (1-2 рази на рік їх треба замінювати новими), так і постійними, які вимагають лише періодичного промивання.
Оскільки ідея поліпшення фільтрації повітря зараз одна з найбільш затребуваних покупцями, виробники охоче експлуатують її, заявляючи про шести, семи і навіть 9-ступінчастою фільтрації. Однак не дивуйтеся, якщо в характеристиках пилососа заявлена «9-ступінчаста система фільтрації», а продавець покаже вам тільки три фільтра. Наприклад, тришаровий фільтр з поролону або хороший тришаровий паперовий мішок вважаються не як одна, а як три ступені фільтрації.
Якість фільтрації можна оцінити кількома способами: 1. Оцінити, скільки міліграмів пилу міститься в одному кубічному метрі повітря, випущеного з пилососа. Так, для НЕРА фільтрів цей показник становить 0,002 мг / м3.
2. Визначити відсоток затримання частинок тих чи інших розмірів. Зрозуміло, що чим менше частки, тим важче їх затримати. 3. При водяної фільтрації вказується розмір і вага частинок, що проходять через фільтр. У кращих моделей вони досягають 0,015 мг / м3 і менше на частинках 0,3 мкм.
Важливим показником якості системи фільтрації є її герметичність. Пільний потік рухається всередині пилососа з високою швидкістю і охоче проникає в будь-які щілини.
І якщо НЕРА-фільтр встановлений нещільно або з перекосом, запорошений потік легко обійде його через щілини і система фільтрації буде не ефективною. Для поліпшення герметичності провідні виробники використовують гумові прокладки по периметру фільтрів, ущільнення на кришках відсіків, надійні щільні засувки. Тільки в цьому випадку запорошений потік не має жодного шансу пройти повз фільтра.Недоліком будь-яких фільтрів є те, що з часом вони забиваються пилом, і двигун працює з більшим навантаженням, щоб створити потужний потік повітря (за винятком аквафільтра). В цьому випадку необхідно замінити фільтр. Якщо фільтр є миється і виробники гарантують, що після промивання відновлюється пропускна здатність і ефективність пиловловлення, то ви економите свої гроші обходячись без витрат на заміну. Вартість найбільш дорогих фільтрів досягає 50 $. Однак навіть миється НЕРА-фільтр через деякий час необхідно замінити, тому що після декількох промивок він пошкоджується.
Увага! Ніколи не періть бамбукові фільтри, а замінюйте їх новими. В даний час в пилососах для сухого прибирання для здійснення первинної фільтрації застосовуються три основні способи. Найбільш поширений - з використанням мішка-пилозбірника. Найбільш рекламований - за допомогою окремого контейнера (пилосос «без мішка для збору пилу»). Ну і, нарешті, пилососи з аквафільтром (водяним фільтром). Пилова ДУША
або пилосос з мішком-пилозбірником
Первинну фільтрацію в таких пилососах здійснює одноразовий (паперовий або синтетичний) або багаторазовий (тканинний) мішок-пилозбірник. Матеріал пилозбірника повинен добре пропускати повітря (від цього залежить потужність всмоктування) і одночасно затримувати сміття і дрібні частинки пилу. В хорошому пилесборнике залишається до 99% бруду. Виробники постійно сов
ершенствуют конструкції фірмових паперових пакетів (ємністю від 1,5 до 5,5 л). Звичайні паперові пилозбірники, виготовлені з двох шарів високоякісної фільтрувального паперу, затримують навіть невидимі оку порошинки розміром 1-3 мкм. Оскільки паперовий мішок являє собою пакет з великою кількістю пор, що дозволяють затримувати забруднення, то очевидно, що чим менше часу, тим швидше вони забиваються, і потужність всмоктування знижується. Значить, чим ефективніше мішок затримує пил, тим швидше знижується здатність пилососа її всмоктувати.Так, за одну-дві прибирання, в залежності від забруднення поверхні, продуктивність пилососа може знизитися вдвічі, а за 5-7 прибирань вона зменшиться приблизно в 3-4 рази. Тому виробникам доводиться шукати оптимальні рішення, що поєднує ефективність фільтрації зі збереженням високого значення всмоктуючої потужності навіть при заповненому мішку. При розгляді видів пилозбірників стає незрозумілим, чому неефективні багаторазові тканинні мішки, які не затримують і половини усмоктуваної пилу, так живучі і входять в комплектацію пилососів, поряд з паперовими.
Причиною можуть бути небажання нести додаткові витрати часу і коштів, пов'язані з купівлею паперових мішків. А якщо подумати? При регулярній (2 рази на тиждень) прибирання невеликої квартири (близько 50 м2) одного мішка ємністю 3 л вистачає приблизно на місяць. Одноразовий паперовий пакет коштує близько 25 грн. Зате дорогі фільтри тонкого очищення не потрібно буде так часто міняти або промивати. Додайте ще густа хмара пилу, яка виникає під час спорожнення мішка. Ви ж не хочете, щоб роль пилозбірника виконували ваші легені.При зміні паперового мішка дотримується максимальна гігієнічність: в той момент, коли ви витягаєте його з пилососа, отвір перекривається клапаном і жодна порошинка вже не може вирватися з мішка.
Увага! Тканинні пилозбірники не рекомендується застосовувати в пилососах з випускним фільтром класу S (НЕРА-фільтр), тому що він досить швидко забивається пилом. Не використовуйте одноразовий паперовий мішок багаторазово. Пил все щільніше забиває пори мішка, що призводить до зниження потужності всмоктування. Компенсувати це можна тільки збільшенням навантаження на двигун, що може привести до його перегріву.
Крім того, можливий розрив зношеного мішка здатний привести до руйнування моторного фільтра, а тривала робота пилососа в цих умовах - до поломки електродвигуна.
ЯК помити ПОВІТРЯ? або пилосос з аквафільтром
Принцип роботи будь-якого пилососа з аквафільтром полягає в тому, що пил утримується водою. У простих і дешевих системах водяної фільтрації запорошене повітря пропускається крізь воду. З великої пилом і важким сміттям проблем не виникає - вони відразу тонуть і осідають на дні. Дрібний пил проходить крізь воду в бульбашках повітря, звільняючись, коли вони лопаються.Тому в дешевих моделях основна фільтрація здійснюється за рахунок наступних звичайних фільтрів, маючи описані вище недоліки. У складних системах водяної фільтрації, наприклад, THOMAS повітряний потік не проходить крізь воду, а піддається зрошенню потоком води, як при дощі, з подальшою багатоступінчастої системою ретельного перемішування повітря, води і пилу. Спочатку повітря разом з пилом потрапляє в водяну завісу, потім повітря проходить через багатоступінчастий водяний фільтр, де в створюваних вихрових потоках порошинки змочуються, змішуючись з повітрям і водою.
Утримання частинок пилу, вже укрупнених і обтяжених частинками води, але не осіли в воду, а продовжують переміщатися з потоком повітря, вже легко здійснюється губчастим фільтром, тобто висока фільтрація досягається не за рахунок зменшення осередків фільтра, а за рахунок укрупнення і обважнення утримуваної пилу. НЕРА-фільтр при цій системі здійснює функції резервної фільтрації і починає працювати (а значить бруднитися), коли губчастий фільтр забитий, а споживач, незважаючи на індикацію (смужка поту на кришці), не здійснив його промивання.
При нормальному режимі роботи пил до НЕРА-фільтра не доходить, і він залишається чистим. Вони здатні також ароматизувати повітря в приміщенні, розпорошувати ефірні масла для інгаляцій, збирати розлиту на підлозі воду. Їх можна використовувати для видалення пилу з електронної апаратури, продувки жиклерів і радіаторів автомобілів і т.п.
Основні їхні переваги - постійно висока потужність всмоктування, високий рівень фільтрації повітря, що виходить, зволоження потоку повітря, що виходить. Особливо важлива остання функція, тому що саме вона дозволяє боротися зі зваженою в повітрі пилом, перешкоджати підняттю в повітря тієї пилу, яка ще не прибрана або знаходиться в важкодоступних місцях (під диваном, на шафі). Особливо важливо забезпечувати чистоту і вологість повітря в приміщенні з початком опалювального сезону.
Увага! Побутовим пилососом не слід прибирати залишився після ремонту в квартирі сміття. Вміщені в ньому гострі предмети, тріски, осколки скла, шматочки облицювальної плитки, цвяхи, шурупи і т. П. Можуть пошкодити мішок і «забити брудом», а то й пошкодити моторний фільтр.
ЧИСТИМО, вибиваємо, вичищаємо або що потрібно знати про насадки
Необхідною умовою ефективного прибирання є правильний вибір насадки до пилососа, що підходить до поверхні, що очищається. У деяких випадках (наприклад, для прибирання шерсті тварин з длінноворсового килима) вибір насадки може виявитися визначальним фактором, тому що без відповідної насадки будь-який самий хороший пилосос виявиться абсолютно безпорадним. Традиційний комплект насадок у всіх пилососів приблизно однаковий - щітка підлога / килим (при збиранні гладких покриттів робочої є нижня площину з системою отворів, але легким натисканням педалі-клавіші з насадки висуваються дві вузькі жорсткі щітки, призначені для чищення килима), щілинна насадка і щітка без щетини.
Однак ці насадки не допоможуть вам, якщо ворсисте підлогове покриття треба очистити від волосся, вовни тварин, ниток і т.п. Тут можуть впоратися тільки електрична щітка або турбощітка, яка входить в комплект пилососа або придбати додатково. На нижній поверхні турбощетки знаходиться валик з вузькими і жорсткими гвинтоподібними щіточками, які «видряпують» сміття з ворсу. Валик приводиться в рух від розташованої у всмоктувальній трубі пилососа турбинки, швидкість обертання якої залежить від швидкості повітряного потоку.Валики деяких турбощеток не тільки прочісують ворс килимів і підлогових покриттів, але ще і постукують по ньому несильними, але частими ударами, вибиваючи пил. Це особливо ефективно при чищенні м'яких меблів, матраців і т. д.
В електричної щітці валик приводиться в дію електродвигуном. Швидкість обертання валика не залежить від швидкості повітряного потоку. Хоча багато продавців радять купувати турбощетки, посилаючись на їх велику надійність і більш просту конструкцію, електрична більш універсальна, навіть килими з довгим ворсом вона буде добре чистити.
Увага! Насадку не слід притискати до поверхні, що очищається занадто щільно. Доступ повітря значно зменшиться, і пилосос через це буде перегріватися.
ЗА ЩО МИ ПЛАТИМО Як вибрати пилосос?
Тип пилососа. Якщо вам потрібна «робоча конячка» для прибирання великої квартири з пухнастими килимами або ковроліном, краще вибрати модель зі змінним мішком-пилозбірником (обсягу 2-3 л вистачає в середньому на місяць-півтора) і потужністю всмоктування від 350 до 450 Вт. Такі пилососи досить маневрені і легкі. Якщо не подобається періодично замінювати в пилососі паперові пакети або витрушувати сміття з тканинного мішка, віддайте перевагу приладу з контейнером для збору пилу.
Правда, тоді доведеться після кожного прибирання звільняти його від сміття і промивають водою. Якщо потрібен багатофункціональний пилосос, варто звернути увагу на пилососи з аквафільтром. Корпус пилососа повинен бути ударостійким, всі засувки - легко відкриватися і щільно закриватися. Уточніть, де ви зможете здобувати фільтри і пилозбірники, щоб потім це не було для вас постійним головним болем. Зверніть увагу на рівень шуму. Пам'ятайте, що при рівні шуму понад 70-75 дБ ми починаємо відчувати дискомфорт, а тривалий вплив монотонного шуму підвищеної інтенсивності може привести до виникнення стресу.В першу чергу рівень шуму пов'язаний з процесами тертя, які призводять до втрати потужності, нагріванню двигуна. Тихий пилосос буде працювати краще і довше свого гучного колеги. Чим якісніше зроблена машина, тим нижчий рівень шуму вона має. Відносно рівня шуму слід зробити ще два зауваження. Перше - щодо заявлених в описі, інструкції, каталозі значеннях.
Довіряти їм можна виключно для порівняння пилососів однієї торгової марки. Справа в тому, що різні фірми використовують різні методики вимірювання шуму. Зокрема це призводить до того, що пилосос однієї фірми з заявленим значенням шуму в 71 дБ може виявитися набагато голосніше пилососа іншої фірми зі значенням 75 дБ. Чому так відбувається і яким фірмам можна довіряти, ми розповімо в наступному номері журналу. Другий момент полягає в тому, що у багатьох пилососів найбільш гучної частиною є насадка. Це означає, що, при заміні насадки (наприклад, щітки підлога / килим турбощеткой) змінюється рівень шуму.
При покупці пилососа поцікавтеся строком гарантії (зазвичай 1-3 г, в залежності від фірми) і сервісним обслуговуванням. Чи є сервіс-центр поблизу від вас? Дізнайтеся, скільки років, на думку виробника, повинен пропрацювати пилосос даної моделі (у різних фірм цей показник коливається від 6 до 20 років). Не зайве взяти до уваги солідність фірм, які представляють зацікавили вас моделі. Серед виробників є такі, які виробляють пилососи 60, 70 і навіть 90 років.